siteye devam etmek için

“Yoga Eğitmeni (Seviye 5)” Ulusal Meslek Standardı Resmî Gazete’de Yayımlandı

Yoga Federasyonu tarafından Toplumsal ve Kişisel Hizmetler sektöründe hazırlanan “Yoga Eğitmeni (Seviye 5)” Ulusal Meslek Standardı, 5/11/2023 tarihli ve 32360 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. (Resmi Gazete Tebliğ, Yoga Eğitmeni Seviye 5 Standardı, T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu Haber)

Yoga Eğitmenliği Mesleği'nin Yoga Federasyonu gayretiyle resmiyet kazanmasının ardından kendi mesleki yeterliliğinizi nasıl kanıtlayabileceğiniz, bunun sizi nasıl etkileyeceği veya bu başlıktaki gelişmelerle ilgili aşağıdan daha detaylı bilgi edinebilir, bilgilendirme amaçlı ön kayıt gerçekleştirebilir veya destek hattımızı arayabilirsiniz.

Çocuk Yogasına Dair

Çocuk Yogası Nedir?

Sağlıklı olmak; fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal olarak tam uyum içinde olmaktır. Gerekli etüdler ve uygulamalarla Yoga bu dört konuda istenileni verir. 3-7 yaşları arasındaki çocukların hayal gücü çok kuvvetlidir. İstekli, esnek ve enerji dolu olurlar. Çocuk yoga ile tanıştığında bütün bu özellikleri yaşamı boyunca kullanır. Asanalar (yoga egzersizler) fiziksel açıdan tam sağlık sağlar, bedenindeki tüm organlarda masaj etkisi yaratır, iç salgı bezlerini uyarır, koordinasyon becerilerini geliştirir ve hormonları dengeler. Beden esnedikçe ve dengelendikçe gerginlikler çözülür ve bu doğal olarak davranışlarına ve yaşam kalitesine yansır.

Çocuk Üzerinde Yoga’nın Zihinsel Etkileri

  1. Kolay öğrenebilmeyi, olumlu düşünmeyi, hayal gücünü ve yaratıcılığını pekiştirir, motivasyonu artırır, disiplinli olmayı ve odaklanmayı güçlendirir.
  2. Ruhsal olarak birbirlerine karşı daha saygılı olmayı, kendisini ve başkalarını olduğu gibi kabul etmeyi, yaşamın içinde çözüme odaklı, kendine güven duygusunu ve yine kendine ve başkalarına karşı sorumluluk duygusunu geliştirir. Yollar sunar.
  3. Asanalar yapılırken taklit edilen ağaçlar ve hayvanlar çocuklara doğa bilincini kazandırır.
  4. Çocuklar kendi bedenini asanalar sayesinde öğrenir. Bu ise özgüvenini geliştirir ve kişiliğinin güçlenmesini sağlar.
  5. Yoga düşünce sistemi içinde tüm canlılara, doğaya, olaylara, dünyaya ve hatta evrene olan bakış açıları değişir.
  6. Yoga yolculuğunda zihninin ve bedeninin bir olma halini yaşarken sakin, barışçıl ve dünyaya uyum içinde olumlu bakış açısı geliştirir.
  7. Yoga, iyilik ve kötülük kavramlarının çok ötesine geçerek stressiz bir yaşamı kucaklamayı öğrenir.

    Tüm dünyanın geleceği çocuklarımız derken, akla gelen ilk soru ne şekilde bir eğitim verilmesi gerektiğidir. Çocuklar doğduktan hemen sonra hayatlarını onlara göre şekillendiren ve gelecek planlarını onlara göre yapan anne ve babalar aynı zamanda çocuklarının eğitimini de iyi bir şekilde düşünmelidir. İlgi alanlarını, yeteneklerini çocukluktan itibaren keşfetmelerine ön ayak olmalıdır. Çocuk eğitimi konusu ayrıntılı bir konu olduğu gibi, sadece ebeveynlerin kendi çabaları ile tamamlanamayabilir. Bu nedenle görüşe başvurulması gerekebilir.

    Özellikle 0-6 yaş grubu çocukların eğitimi konusunda oldukça hassas olunmalıdır. Bu yaş grubu çocukları her şeyi merak edip sorarlar. Ebeveynler bu sorular karşısında bazen yetersiz kalabilirler. Böyle bir durumda araştırarak en doğru cevapları ve anlatım şekillerini öğrenmeleri gerekir. yetersiz kalınan her durumda uzman görüşleri ile, çocuk eğitimi ve çocuk gelişimine dair tüm soruları yanıtlayarak soru işaretlerini ortadan kaldırır.

Yoga Federasyonu bünyesinde hizmet veren uzman yoga eğitmeni ve köşe yazarı.

Benzer İçerikler

Yoga Federasyonu Blog

Birbirinden değerli bilgileri içeren blog yazılarımızı, hiçbir ücret ödemeden okuyabilir, bu sayede hem kayda değer bilgiler edinir, hem de hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Güncel Makaleler

Yeni Başlayanlar İçin Yoga
MAYIS 14, 2022
Çocuk Yogasına Dair
MAYIS 14, 2022
Hamile Yogası Hakkında
MAYIS 14, 2022